Efekt potwierdzenia, czyli konformizm nasz powszedni

Napisało mi się chyba w miarę zgrabnie na fejsie, a jak jest z fejsem, wiadomo: następnego dnia wpis znika w czeluściach tablic i pies z kulawą nogą go nie odkopie. Pozwolę więc sobie umieścić tamtą wypowiedź także tu.

Do rozważenia na dobranoc: jak bardzo nasze postrzeganie rzeczy jest uzależnione od poglądów, jakie żywimy. Dlaczego ktoś, kto jest negatywnie nastawiony do piłki nożnej, widzi rasizm, nietolerancję, agresję kibiców, pieniądze idące na piłkę zamiast na kulturę, homofobiczną odzywkę piłkarza, a ja, patrząca na ten sport przychylnie, widzę zasadę fair play, której we współczesnym świecie tak mało, a w sporcie wciąż jest doceniana, piłkarzy ze skonfliktowanych krajów grających w jednym zespole, czarnoskórych piłkarzy, dzięki którym kibice przestają być rasistami? Dlatego, że każde z nas zauważa to, co potwierdza naszą tezę. Jest to znane w psychologii jako efekt potwierdzenia. Jeśli dążymy do obiektywizmu, pokoju i dialogu, a nie tylko do wykrzykiwania, że moja racja jest mojsza niż twojsza, trzeba przynajmniej raz na jakiś czas sobie to uświadomić i dokonać „rachunku sumienia”. Jeśli dwie strony są do tego zdolne, warto też usiąść razem i porównać swoje spostrzeżenia. Wtedy ma miejsce prawdziwy dialog. Niestety często takiego dialogu się boimy, bo jesteśmy przywiązani do swojej wizji świata i wcale nie mamy ochoty jej zmieniać. Co nam nie pasuje – won. Wtedy dialog jest niemożliwy.

Nonkonformizm to nie tylko niezgoda na to, co podsuwają nam inni – to także gotowość do ciągłego rewidowania swoich poglądów w imię prawdy. Gotowość do zmian, do uznania czyjegoś argumentu. To być może trudniejsze, a w każdym razie wymaga wielkiej odwagi. Której życzę sobie i Wam, bo taka postawa zbliża ludzi, a postawa konfrontacyjna ich od siebie oddala. Śpijcie dobrze!

Efekt potwierdzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s